YDS’den nasıl 100 alınır? YDS’den nasıl yüksek alınır?

kelime delisi logo yeni kare  - YDS'den nasıl 100 alınır? YDS'den nasıl yüksek alınır?
YDS’den nasıl 100 alınır? YDS’den nasıl yüksek alınır

YDS’den nasıl 100 alınır? İngilizce YDS’den gerçekten 100 puan alan var mı bilmiyorum. Varsa da ben tanımıyorum. Ama sadece 1 yanlış yapıp 98.75 puan alan tanıdığım birisi var (bkz: bir arkadaşım).

Bugün sizlere bahsekonu arkadaşımın YDS kelime çalışma yöntemleri ve YDS sınav taktikleri hakkında, sınav sorularının kırılımı üzerinden giderek bazı bilgiler vereceğim.

Zaten YDS’den 98.75 ve üzeri bir puan aldıysanız bu yazının devamını okumanıza gerek yok. Kapatıp sayfadan ayrılabilirsiniz. Ancak akademik veya mesleki belli yerlere başvurabilmek adında 70, 80, 90 puan gibi belli YDS puan barajlarını aşmanız gerekiyorsa, yazıyı okumaya devam etmeniz faydanıza olacaktır.

Öncelikle şunu belirtme ihtiyacı hissediyorum. “Bir haftada İngilizce öğrenin”, “3 günde İngilizce konuşturuyoruz” gibi iddialara hala inanan iyi niyetli arkadaşlar varsa, bahsekonu iddialara sahip kurslara gidip deneyebilirler. Tabi denemesi bedava değil, ancak hayatta bazı derslerin de cüzi miktarlarda ücretler karşılığında alındığını hepimiz biliyoruzdur sanırım. Sonuçta bu yazı onlar için de pek faydalı olmayacaktı.

Birikim Şart

Peki bu yaznın hedef kitlesi kim? Fazlalıklardan kurtulduğumuza göre, hedef kitlemizi, dil konusunda belli bir birikimi olan, sınava daha önceden girmiş veya sınava girmese bile en azından kendini denemelerde test ederek belli bir puana ulaşmış okuyucu olarak belirliyorum. Örneğin sınava girip 60 puan almışsınızdır ama size 80 puan gerekiyordur, gibi.

YDS ve dil öğrenimi konusunda bir şekilde bu kadar tecrübeniz varsa, ilk kabullenmemizde zaten sıkıntı yaşamamanız gerekiyor: “Dil öğrenmek zamanla gelişen bir süreçtir.” Bu ne demek? Bir kartopu yuvarladığınızı düşünün. İlk başta sadece avuçiçi kadar olan kar yığınınız, siz itelemeye devam ettikçe devasa bir hal alacaktır. İşte dil öğrenimi, özellikle de kelime öğrenimini böyle bir olgu olarak kabul etmeniz gerekiyor. Çünkü öğrendiğiniz her kelime size yeni bir kelimenin kapısını aralar. Bir kelimeyi bilince, o kelimenin içinde geçtiği tamlamayı anlamanız/tahmin yürütmeniz kolaylaşır. Tahmininizin tutma ihtimali artar.

Dikkat ettiyseniz tahmin kelimesini kullandım. Çünkü daha önce de belirttiğim üzere, dilin sonu yoktur. Anadilimiz Türkçe’de bile bilmediğimiz onca kelime varken, ikinci dil olarak öğrendiğiniz bir dildeki kelimeleri tamamen öğrenmenizi kimse bekleyemez. Ancak geliştirdiğiniz yöntemlerle kelimeleri öğrenme yetilerinizi ve tahmin yeteneğinizi geliştirir, keskinleştirsiniz. Bir noktadan sonra sorunun gelişinden veyahut cümleden, sorulacak kelimeyi tahmin etmeniz mümkün hale gelir. Yani soruyu okuyup, şıklara hiç bakmadan, cevap olabilecek kelimeler aklınızdan geçmeye başlar bile. Kelime çalışmaları için tavsiye ettiğimiz yöntemler hakkında bir yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

İkinci kabullenmemiz ile kartopu benzetmemize geri dönelim. Pratik/tekrar yapmanız gerek. “Dil nankördür” lafını sevmem. Ancak bu durum, bu beylik lafın doğru olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kartopunu yuvarlamayı bıraktığınız zaman bir noktadan sonra erimeye başlayacaktır değil mi? İşte yığınınızı korumak ve kartopunun erimesini engellemek için zamanla ivmenizi azaltsanız bile, bir şekilde kartopunuzu itelemeye devam etmeniz gerekir. Bunu nasıl yapacağınız size kalmış, yabancı kaynaklardan okumalar yaparak, altyazılı içerikler izleyerek veya değişik podcastler dinleyeek duyularınızı sürekli açık tutmanızın faydalı olacaktır. Mesela boş zamanlarınızda evde arkaplanda İngilizce yayın yapan bir haber kanalı açmak ve “background music” olarak çalmasını sağlamak, kulaklarınızı zamanla dolduracak ve zaman içinde etkisini hissettirmeye başlayacaktır. Ancak maalesef “YDS’den nasıl 100 alınır?” sorusunun cevabı sadece bu değil.

Sınav Odaklı Çalışmak

“YDS’den nasıl 100 alınır?” sorusunun cevabını ararken asıl yapmanız gereken hazırlıklardan birisi de sınav odaklı çalışmaktır. Bildiğiniz üzere YDS ülkemize özgü, test şeklinde bir dil sınavıdır ve dinleme, konuşma ve yazma gibi ana dil yeteneklerinden hiçbirini ölçmez. Yani aslında tam bir dil öğrenimi içi gerekli olan yeteneklerin çok büyük bir çoğunluğu, YDS’nin sınav yöntemi nedeniyle hiç bir şekilde ölçülememektedir.

İşte bu noktada, YDS’nin test tekniğine yönelik çalışmayı bilmek gerekiyor. Konuşma ve dinleme yetenekleriniz çok gelişmiş olabilir, ki ideal bir öğrenmede öyle de olmalıdır. Ancak test tekniğiniz gelişmediyse, sınavı yeterince tanımıyorsanız, maalesef YDS’den istediğiniz puanı alamayabilirsiniz.

Bu noktada sınavın genel özellikleri ve soru dağılımı gibi bazı konuları öğrenmek gerekiyor. 2019 başı itibariyle YDS 80 sorudan oluşan bir test sınavı olarak karşımıza çıkıyor. 180 dakika gibi uzun sayılabilecek bir süresi var ve sonuçlar 100 puan üzerinden hesaplanıyor.

YDS Sorularının Kırılımı, Sınav Taktikleri

“YDS’den nasıl 100 alınır?” konulu değerlendirmemize, 2018 YDS İlkbahar İngilizce sınavı üzerinden giderek ve soruların genel kırılımını inceleyerek devam edelim:

Sınavda karşınıza çıkacak ilk 5 soruda kelime sorulur. Bahsetmeye bile gerek yok, sınavda dönüp duran bazı kelimeler var, bu kelimelerin özellikle sınavda sorulma sıklığına göre değerlendirip bunlar üzerinde özel bir çalışma yapılması gerekir. Çünkü çalıştığınız bu kelimelerin, kelime kısmında çıkmasa dahi paragraflarda veya diğer sorularda her türlü karşınıza çıkması oldukça yüksek bir ihtimal. (Instagram hesabımız @Kelimedelisi özellikle YDS’de çıkmış veya YDS kelime havuzunda olan kelimelerle ilgili güncel paylaşımlar yapmaktadır. Takip etmeniz faydalı olabilir).

6. soru phrasal verb sorusudur. Kişisel deneyimlerime dayanarak en çok ters köşe yapılan soru olduğunu düşünüyorum. Henüz tüm phrasal verb şıklarını da bildiğim bir soruya rast geldiğimi hatırlamıyorum. Tek çare phrasal verb’leri ezberlemek ve şıklardan ikisinin kesinlikle doğru olmadığını biliyorsanız kalanlar arasında bir tercih yapmak olacaktır.

7-16 arasında boşluk doldurma soruları ile karşılaşıyoruz. Buradakilerin kendi içinde kırılımı ise 2 zaman sorusu, 2 modal sorusu 1 proposition sorusu ve kalanları da bağlaç sorusu şeklinde olabilmektedir. Bu kısım ciddi anlamda gramer içerir. Özellikle zaman ve modal sorusu gibi iki boşluklu tamamlama sorularında, bir boşluğa gelecek seçenekten yola çıkarak, olmayacak şıkları eleyip, cevaptan emin olmamanız halinde kalanlar arasından seçim yapmak sizin için daha mantıklı olabilir. Sonuçta iki boşluğun da anlamlı şekilde doldurulması amaçlanmaktadır. Bağlaçlardan ayrıca bahsedecek olursak, cümleleri tabiri caizse zamk gibi yapıştırdıkları için, doğru bağlacı doğru cümleyle kulanmazsanız sonuç felaket olur ve sorunuz gider. Anlayarak okuma noktasında kesinlikle tüm bağlaçlara özel bir çalışma yapılması gerekir.

17-26 arasındaki sorular, Dilcilerin Cloze Test olarak da bildiği iki paragraftan oluşur. Her paragrafta dört-beş cümlenin içinde birer boşluk bırakılmıştır. Anlamlı sözcüklerle doldurmanız beklenir. Cloze Test’in standart boşluk doldurma sorularından kötü yanı, bir önceki cümleyi anlayamadıysanız veya yanlış yaptıysanız, devamındakini de büyük ihtimalle yanlış yapacak olmanızdır. Çünkü anlam bütünlüğünü sağlamak bu kısımda esastır. Hem kelime, hem bağlaç, hem gramer veya proposition sorulabilen karma bir zorluk kaynağıdır. Genellikle ilk boşuluğu doldurursanız devamı gelir. Dolduramazsanız işler karışmaya başlar.

27-36 arasındaki sorularda ise cümleniz ikiye bölünmüş ve yarısı boş bırakılmıştır. Boş kısma gelecek cümleyi bulmanız beklenir. Bu kısım, görmeyi bilenler için ipuçlarıyla doludur. Özellikle size verilen parçadaki özneler, zaman kullanımları, modal’lar ve onların zamanları ile tabi ki anlamdan yola çıkarak şıklarınızı değerlendirmeniz beklenir. Her iki taraf arasında üste bahsettiğim ipucu öğelerinin uyum sağlıyor olması esastır.

37-42 arasında çeviri yapıyoruz. Özellikle çeviri yapmaya yatkın bir mizacınız var ise, bu kısmı çözerken zorlanmamanız beklenir. Tek bir koşulla: YDS’nin çeviri bölümünde genellikle cümlenin birebir karşılığını ya da en yakın karşılığını vermeniz beklenir. Yani ben çevirmenim, daha görünür olmak için biraz daha özgür bir çeviri yapabilirim fikri burada puan kaybetmenize neden olur. İpucu: size verilen cümlenin yüklemini bulun; şıklardaki cümlelerin yüklemi ile kaşılaştırın. Zaten ne soruyu ne de cevapları okumanıza gerek kalmadan en az iki, şanslıysanız üç şıkkı sadece yüklemleri karşılaştırarak eleyebiliyor olmanız gerekir. Kalan iki şıkkı ise cümlenin tamamını okuyarak ve tüm detaylara dikkat ederek bire indirdiniz bile.

43-62 arasında, 4’er soruluk 5 paragraf bizi bekliyor. Paragraf konusunda herkesin kendi yöntemi vardır. Bunu ancak okuma yaparak ve paragraf çözerek geliştirirsiniz. Tavsiye edebileceğim, “… çıkarılabilir”, “… açıkça belirtilmiştir” gibi ifadelerin keskinlik derecelerini soruyu çözerken gözönüne bulundurmanız. Yine de bazı muğlak paragraflarla karşılaşmanız her zaman olasıdır. İşte 100 değil de 98.75 almanıza sebep olacak noktalardan birisi paragraf olabilir. Bazıları paragrafları en sona bırakır, bazıları ilk oradan başlar. Tavsiyem çeşitli denemelerde bir kaç yöntem deneyip, sizin için en iyi sonuç getiren yöntemi kullanmanızdır. Benim tercihim sınavı kendi akışı içinde çözmek şeklindedir.

63-67 arasındaki sorularda bir konuşmayı tamamlamanız beklenmektedir. Bu kısımda biraz daha günlük dil kullanıldığını ve tabi konuşmanın akışını da değerlendirerek buna göre bir cevap seçmeniz gerektiğini unutmayın. Özellikle boşluktan sonra gelen cevap altın değerindedir ve genellikle boşluğa ne getirmeniz gerektiğini buna göre belirlersiniz. Sınavdan bağımsız olarak bazen seçenekler arasında komik diyaloglar olsa da, genellikle bunlar doğru cevap olmaz.

68-71 arasında verilen İngilizce cümleyi paraphrase etmeniz (aynı bilgiyi farklı ifadelerle vermeniz) beklenir. Yine sıkıntı oluşturabilecek kısımlardan birisi de budur. Özellikle küçük detaylara dikkat edin, paraphrase ettiğiniz cümlenin, orjinal cümle ile anlam olarak tamamen veya çok büyük oranda aynı olması gerekir. Ufak anlam kaymaları bile soruyu kaçırmanıza neden olabilir. Özellikle “many, most, best” gibi niteleyicilere dikkat ederseniz işiniz biraz daha kolaylaşır.

72-75 arasında paragraf tamamlama soruları ikamet eder. Aynı konuşma tamamlama gibi burada da boşluktan sonraki ifadeler bizim için hayati önem taşır. Bunlarda geçen zamirler, zamanlar ve modal’larla şıklarımız arasına bir uyum arayıp, anlam bütünlüğü ve bahsekonu uyumu sağlayan şıkkın genellikle doğru olduğunu düşünürüz. Tabi ki boşluktan öncesi ve paragrafın genel akışı da dikkat etmeniz gerekenler arasındadır.

Geldik son beşe: 76-80 arasında paragrafın anlam bütünlüğünü bozan cümleyi arıyoruz. Aslında bir bakıma fazlalıkları atıyoruz burada da. Yapmanız gereken yine genel anlam bütünlüğünü, cümlelerin öznelerini ve zamanlarını incelemek. Aniden bir özne veya zaman değişimi bizi şaşırtır cevabımız da genellikle buna göre olur. Ancak atılacağını düşündüğünüz cümleyi çıkarttıktan sonra son kez okumayı ve paragrafın anlam bütünlüğüne kavuştuğundan emin olmayı unutmayın.

Sonuç olarak

Sınavı normal bir hızda fazla oyalanmadan çözdüyseniz, hala biraz daha zamanınızın kalmış olması gerekir. Çözerken çok da emin olmadığınız ve kafanıza yatmayan sorulara tekrar dönmenizi salık veririm. İlk okumada gözden kaçırdığınız bir ipucu yakalayabilirsiniz, o esnada anlamını bilmediğiniz bir kelimenin anlamına başka bir soruda, mesela çevirilerde şans eseri denk gelmiş olabilirsiniz. Dönüp baktığınız her soru, puanınızı artırmak için bir basamaktır. Dönüp soruyu tekrar değerlendirmenizi tavsiye etsem de, çok emin değilseniz ilk cevabınızı değiştirmek doğru olmayabilir.

“YDS’den nasıl 100 alınır?” konulu hızlı bir soru kırılımı ve sınav taktikleri değerlendirmesi yaptık. “YDS’den nasıl yüksek alınır?” bir parça cevaplandırmış olduk. Unutmayın, sınavda her ne kadar zaman fazlasıyla yetecekmiş gibi görünse de, denemelerinizi hep sınav ciddiyeti ve zaman kısıtı ile çözmeniz hep avantajınıza olacaktır.

*Burada belirtilen uygulamalar ve taktikler, YDS için geliştirdiğim kişisel sınav yorumlamalarımdır. Herkes için uygun olmayabilir. Kendiniz için en doğru yöntemleri deneme sınavlarında geliştirip, sınavda da onu uygulamanız en doğrusu olacaktır.

“YDS’den nasıl 100 alınır” hakkında değerlendirmemiz ile ilgili düşüncelerinizi veya “YDS’den nasıl yüksek alınır” konulu kendi sınav taktiklerinizi ilham vermesi açısından yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir