Roma Savaş Tanrıçası Bellona – Etimoloji Serisi: 4

Bellona kelimesini duyunca Türk insanının aklına ilk gelen şey nedir? Hah, işte onunla ilgili olmayacak bu yazı. Ülkemizde pek bilinmese de, Bellona aslında mitolojide savaş tanrıçasıdır. Bu içeriğimizde de, eski Roma savaş tanrıçası Bellona ismini irdeleyerek oradan çıkardığımız sonuçlardan başka hangi kelimeler İngilizce’ye kazınmış onları göreceğiz.

Latince’deki -bel- ve -bell- kökleri, savaşı (war) çağrıştıran, savaşla ilgili anlamlara gelmektedir. Dolayısıyla içinde geçtikleri kelimeleri de savaşın renklerine boyarlar. İşte Roma savaş tanrıçası Bellona‘nın ismi dahi buradan gelmektedir. Zaten tarih boyunca yapılan çeşitli tasvirlerinde de Bellona her zaman başında savaş miğferi, elinde silahları ile her an cenke hazır şekilde betimlenmiş.

Peki Bellona‘dan başka hangi kelimeler mi var? Mesela “Rebellion“: İsyan demektir. Egemen güce karşı silahlanmak olarak da düşünülebilir. Gördüğünüz üzere bir -bell- etkisi söz konusu

Diğer bir önemli kelime “casus belli“. Bunu ilk defa duyan herkes Türkçe bir ifade olduğunu sanıp Türkçe gibi okumak hatasına düşer. Okunuşunu “kasus beli” gibi düşünebilirsiniz. Anlamı ise uluslararası ilişkilerde kısaca bir devletin başka bir devlete savaş ilanını haklı çıkaracak bir sebep (an event justifying the war) olarak geçer.

Benzer şekilde “belligerent” kelimesi de, muharip, savaşçı, savaşan anlamlarına gelmektedir. Genellikle o esnada savaş halinde olan devletleri ifade etmek için kullanılır.

Latince –bell– kökünden inceleyeceğimiz son kelime ise “ante bellum” (savaş öncesi/savaştan önce). Tahmin edeceğiniz üzere ante, öncesi (before) anlamına gelirken, bellum‘da ise yine –bell– (savaş) kökünün etkisini görmekteyiz.

Etimoloji Serisi 4’te Roma savaş tanrıçası Bellona‘dan ve Latince –bell– kökünden kısaca bahsettik. Etimolojiye ilgi duyuyorsanız, diğer etimoloji serisi içeriklerimizi de incelemek isteebilirsiniz.

Etimoloji Serisi 3: Nehir Atı Hangi Hayvandır?

Etimoloji Serisi 2: Luna vs Sol (Ay vs Güneş)

Etimoloji Serisi 1: Ambidextrous vs Amphibious

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir