Kiş Adası nerede?

IMG 0395 576x1024 - Kiş Adası nerede?
Kiş Adası, İran, 20 Ocak 2018

İtiraf etmeliyim ki, Kiş Adası ismini ilk duyduğumda, ben de bu soruyu sormuştum: “Kiş Adası nerede?” İran’a ait böyle bir adanın var olduğundan haberim bile yoktu.

Basra Körfezi’nin incisi olarak da bilinen Kiş Adası, Anakara’ya 19 km mesafedeymiş. Başkent Tahran’dan kalkan yerel havayollarına ait uçaklarla Kiş’e ulaşabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir husus var. İran’a uygulanan ambargo nedeniyle hava taşıtları maalesef çok da yeni değil. Öyle ki “McDonnell Douglas” gibi artık var olmayan üreticilerin uçakları dahi İran’da kullanılıyor.

Kiş Havalimanı, görüp görebileceğiniz en küçük ve şirin havalimanlarından biri olabilir. Ankara’da yaşayanlar neden bahsettiğimi anlayacaktır, havalimanı binası Batıkent’teki GİMSA binası kadar bir yer.

İran yönetimi, Anakara’nın aksine adayı bir nebze serbest bırakmış durumda, ki bunun da geçerli tek sebebi var: Turizm. İran, 91.5 kilometrekare genişliğinde ve 26.000 kişilik bir nüfusa sahip olan adayı, bir “İslami turizm” cennetine çevirmek için oldukça uğraşıyor. Ada’ya girişlerde belli süre için vize şartı aranmaması ve Ada’nın serbest bölge kabul edilmesi gibi kolaylıklar bu çabanın örneklerinden.

Ada, bölge insanları arasında “Küçük Dubai” olarak da biliniyor. Özellikle turizme elverişli hava durumu ve iklim koşulları da bu durumu etkiler cinsten. Ocak ayınca insanlar gayet rahat yüzebiliyordu mesela.

Olur da Kiş’e yolunuz düşerse, gün bitiminde batık Yunan gemisini kesinlikle ziyaret edin. Jirokopter adlı küçük helikopter ile ada üstünde kısa bir tur atmayı da ihmal etmeyin. Şahsen binme şansım olmasa da, ben Ada’da iken başımızın üstünden vızır vızır geçişleri iç gıcıklayıcıydı. İran’ın başka bir yerinde göremeyeceğiniz uçsuz bucaksız plajları ve suların üzerine inşa edilen Maldivleri aratmayacak otelleri ile Kiş’i seveceğinizi düşünüyorum.

Ada’nın sıcak ikliminden bunaldıysanız, buyrun sizi Moskova’nın buz gibi Kızıl Meydanı’na, Aziz Vasil Katedrali’ni görmeye davet edelim.

“Kiş Adası nerede?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir