Erdene Zuu Manastırı: Atayurtta Bir Budist Tapınağı

IMG 0397 576x1024 - Erdene Zuu Manastırı: Atayurtta Bir Budist Tapınağı
Erdene Zuu Manastırı, Karakurum, Moğolistan 3 Nisan 2018

Erdene Zuu Manastırı, Moğolistan’da hala ayakta kalmayı başarabilen en eski Budist tapınaklarından birisi. Manastır, Türk milleti için de manen oldukça değerli bir bölge olan Orhun Vadisi’ndeki antik Karakurum şehrinde bulunuyor. Başkent Ulanbator’dan hareketle, oldukça bozuk yollardan geçerek, karayolu ile beş saat süren bir yolculuktan sonra Karakurum’a varabilirsiniz. Yol boyunca Moğolistan’ın eşsiz çölleri ve kısa boyları ile meşhur Moğol atları size eşlik edecek.

Moğol hükümdarı Abtai Shan Khan’ın, Tibet Budizmi’ni resmi din olarak kabul etmesi ile 1595’te yapılmış Manastır. Tarih boyunca çeşitli badireler atlatmış. 1939’da Komünist lider Khorloogin Choibalsan’ın, Manastırın yıkılması ve rahiplerin öldürülmesi için baskı yapması neticesinde, ancak Manastırı çevreleyen dış duvar ve üç tapınak ayakta kalabilmiş. Stalin’in, “Komünizm’in dini özgür bıraktığı” mesajını Batı dünyasına iletmesi için ise Manastır’dan geriye kalanlara dokunulmamış.

Komünizmin Moğol ülkesini terkettiği 1990 yılından itibaren Manastır tekrar aktif bir Budist tapınağı haline gelmiş. Manastırı ziyaret etme şansınız olursa, halen orada yaşayan Budist rahiplerle tanışabilir, tapınaklarda bulunan Buda’nın çocukluk, gençlik ve yetişkinlik dönemlerini temsil eden heykelleri görebilir ve binanın Müze kısmını da gezebilirsiniz. Manastırın hemen karşı tarafında Buda’nın küçük heykellerini satan Moğol köylülerine uğramayı da ihmal etmeyin.

Malumunuz Ulanbator dünyanın en soğuk başkenti olma ünvanını -45 civarı derece civarı bir sıcaklık rekoru ile elinde tutuyor. Ve bunu kesinlikle hakediyor. Neden mi? Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz Moğolistan gezimizde bile -22 dereceyi gördük, kışın nasıl olduğunu düşünmek bile istemiyorum. Eksi 45 derece fikri bile içinizi soğutuyorsa, sıcak iklimiyle İran’ın tatil adası Kiş’e ne dersiniz?

“Erdene Zuu Manastırı: Atayurtta Bir Budist Tapınağı” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir