Alev Kuleleri, Bakü: Alevler Ülkesi Azerbaycan

IMG 0407 576x1024 - Alev Kuleleri, Bakü: Alevler Ülkesi Azerbaycan
Alev Kuleleri, Bakü, Azerbaycan, 9 Mart 2018

“Land of the Fire” yani “Alevler ülkesi” Azerbaycan’dayız. Azerbaycan’ın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan, Hazar’ın kıyısına kurulu Bakü’de karanlık geceyi aydınlatan bir şey var. Aslında üç şey. “Baku Flame Towers”, namıdiğer “Alev Kuleleri”.

Bakü’nün üzerine konuşlandığı tepelerden birinde, deniz seviyesinden 140 metre yükseklikte kurulmuş alev şeklinde üç ayrı gökdelen. Birisi rezidans, diğeri iş merkezi ve üçüncüsü ise otel olarak işlevlendirilmiş. Gökdelenlerin yüksekliği 190 metre. Öyle ki, Bakü Fairmont Otel’in üst katlarından görebileceğiniz Hazar ve Bakü manzarasını, Azerbaycan’da başka bir noktada bulamayacağınızı iddia ederim.

Bahsekonu otelde kalmanın tek kötü yanı var. Geceleri şehri Azerbaycan bayrağı ve Azerilerin gurur duyduğu alevlere boyayan gökdelenleri dışarıdan göremiyor oluşunuz. Azerbaycan’a boşuna “land of the fire” dememişler, ülkedeki zengin doğal gaz kaynakları yüzünden bazı noktalarda topraktan kendi kendine alevler fışkırıyor.

Ülke alevler ülkesi ama, Bakü de rüzgarlı memleket. Zaten şehrin adı da buradan geliyormuş. Bakü ismi Farsça’da “rüzgarların şehri” anlamına gelen bir kelimeden türetilmiş. Şehrin havası genellikle rüzgarlı ve serin oluyor.

Alevler ülkesi Azerbaycan’dan soğuk Moğol çöllerine gitmek isterseniz, Erdene Zuu Manastırı, Atayurtta Bir Budist Tapınağı yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir